Spis treści
- Rozbiórka – krok po kroku
- Kolejne etapy rozbiórki – burzenie części konstrukcji
Jak wygląda proces rozbiórki budynku?
Nie tylko budowanie obiektów wiąże się z przygotowaniem szczegółowego planu. Wyburzanie czy demontaż konstrukcji wymaga określenia, co i w jakim czasie musi zostać rozebrane. Zazwyczaj wydaje się, że zburzenie obiektu jest znacznie łatwiejsze niż jego powstanie, jednak nic bardziej mylnego. W obydwu sytuacjach należy dysponować odpowiednim sprzętem i zatrudnić właściwie przeszkolone osoby, by praca mogła przebiec sprawnie i nie sprawiała problemów. Dlatego kluczowy jest wybór wykonawcy, który podejmie się tego zadania.
Rozbiórka – krok po kroku
W zależności od konstrukcji wykonawca powinien zaproponować optymalną metodę, która sprawdzi się w przypadku konkretnego obiektu. Sam proces demontażu wymaga złożenia odpowiednich dokumentów do urzędu. Należy również prowadzić dziennik rozbiórki. Gdy już wszystkie formalności zostaną zaakceptowane, można przechodzić do pracy. Na samym początku trzeba przygotować teren wokół – ogrodzić, zabezpieczyć i uprzednio oznaczyć miejsce. Na tym etapie trzeba mieć gotowe odpowiednie kontenery, które przydadzą się do utylizacji gruzu. Etapy rozbiórki budynków przebiegają w następującej kolejności: najpierw należy odłączyć wszystkie media, które zostały przyłączone do obiektu, czyli prąd, woda, gaz, ogrzewanie. Następnie trzeba zdemontować wszelkie instalacje oraz elementy wyposażenia takie, jak okna i drzwi, a najlepiej je zamurować, by w czasie robót nikt nie mógł dostać się do wnętrza budynku. W następnej kolejności następuje utylizacja nieczystości, a także odzysk kabli i stalowych części konstrukcji. Ponadto ekipa dokonuje demontażu elementów takich, jak belki, płyty czy zadaszenia.
Na początku praca polega przede wszystkim na manualnym usunięciu wszelkich fragmentów obiektu, które nie stanowią fundamentów lub nie są częścią ścian nośnych, sufitów i dachu. Dopiero potem ciężki sprzęt może wkroczyć do akcji. Pracownicy mogą również podjąć się stopniowego kruszenia betonu oraz wycinania zbrojenia odpowiednio przystosowanymi do tego narzędziami. Właściwa rozbiórka budynku gospodarczego zaczyna się od obalenia w kontrolowany sposób, zachowując kolejność robót, najpierw płyt stropowych, potem belek drugorzędnych i głównych, a na koniec słupów. W przypadku wyburzania obiektów, które mają więcej niż jedną kondygnację powyższy ciąg powtarza się cyklicznie na każdym piętrze aż do fundamentów. One wymagają jednak, by do rozbiórki użyć specjalistycznych młotów wyburzeniowych.
Kolejne etapy rozbiórki – burzenie części konstrukcji
Etap, który jest nieodłączną częścią robót to demontaż elementów konstrukcyjnych. Dzieli się na go na trzy tury – rozbiórka części wielkowymiarowych, średnio- oraz drobnowymiarowych. Pierwsza realizowana jest za pomocą ciężkich maszyn montażowych, druga – przy użyciu lekkiego sprzętu, zaś trzecia polega na demontażu manualnym. Po zakończeniu prac następuje wywóz i recykling powstałego materiału. Gruz najczęściej przewozi się odpowiednimi do tego zadania samochodami. Może zostać również ponownie wykorzystany, np. do stabilizacji słabego gruntu czy stworzenia podbudowy nawierzchni dróg i ulic. Odpady budowlane takie, jak beton i cegła można odzyskać ręczną metodą, jednak większe elementy, które okazały się trwalsze wymagają połamania i posortowania na konkretne frakcje.
Prace wyburzeniowe powinny być przeprowadzane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz spełniać normy prawa budowlanego. Precyzyjna realizacja rozbiórki wpływa również na koszty. W zależności od rodzajów użytych do budowy materiałów, wysokości budynku, konstrukcji i grubości ścian cena może się wahać. Roboty uzależnione są także od samego stanu budynku. Obiekt, który jest w ruinie, nie wymaga bowiem takiego zakresu prac. Co za tym idzie, koszty są wówczas mniejsze niż w przypadku np. kamienicy w dobrym stanie w centrum miasta. Wiąże się to bowiem z wykorzystaniem mniejszej liczby sprzętu, pracowników i dodatkowo nie jest tak czasochłonne.
Roboty wyburzeniowe mogą trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Tego typu usługi świadczone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak i całego kraju w zależności od miejsca, z którego pochodzi zlecenie. Przy ograniczonym budżecie warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w takiej sytuacji doliczane są koszty ewentualnego transportu. Poszukiwania firmy zajmującej się rozbiórką najlepiej rozpocząć od okolicy, w której znajduje się obiekt.