Spis treści
- Sposoby na wyburzanie obiektów
- Wyburzanie budynków metodą mechaniczną oraz zastosowanie materiałów wybuchowych
Jakie wyróżnia się metody wyburzania budynków?
Gdy już zapadnie decyzja o rozbiórce obiektu, trzeba wybrać konkretną metodę, którą zostanie wykonana. Wyróżnia się kilka technik wyburzeniowych, każdej używa się do określonych typów budynków. Prace uzależnione są m.in. od stanu konstrukcji czy lokalizacji, w jakiej się znajduje. W zależności od zlecenia wymagana jest odpowiednia ekipa, sprzęt i fachowi pracownicy. Każda metoda rozbiórki wymaga właściwych maszyn, jednak najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa w czasie pracy.
Sposoby na wyburzanie obiektów
Firmy zajmujące się profesjonalną rozbiórką obiektów korzystają z różnych technik rozbiórkowych. Według ekspertów wpływ na wybór metody ma obszar, na którym znajduje się konstrukcja, materiały użyte do budowy, cel wyburzenia i sposób utylizacji odpadów. Roboty muszą być zawsze starannie zaplanowane krok po kroku, by niczego nie zaniedbać. Zasadniczo, wyróżnia się trzy podstawowe techniki wyburzania budynków. Można do nich zaliczyć metodę ręczną, mechaniczną i z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.
Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje pracę manualną, dotyczy sytuacji, w których nie trzeba wykorzystywać sprzętu ciężkiego. Co prawda, jest bardziej czasochłonna, ale pozwala na odzyskanie części materiałów budowlanych. Stosowana jest głównie w przypadku obiektów utrzymanych w dobrym stanie technicznym, jednak wymaga więcej czasu, niż rozbiórka przy użyciu pozostałych dwóch metod. W przypadku techniki ręcznej całą pracę wykonują odpowiednio przeszkoleni pracownicy ekipy wyburzeniowej. Do rozbiórek tradycyjnych używa się elektronarzędzi – m.in. ręcznych młotów wyburzeniowych i udarowych, tarcz diamentowych, wiertnic do żelbetu czy palników gazowych acetylenowych i propanowych.
Wyburzanie budynków metodą mechaniczną oraz zastosowanie materiałów wybuchowych
Technikę mechaniczną stosuje się w przypadku większych budynków – bloków mieszkalnych, biurowców czy obiektów użyteczności publicznej. Wykorzystuje ona m.in. żurawia z zamontowaną kulą wyburzeniową, a także koparki na podwoziu gąsienicowym, które są wyposażone w cały osprzęt hydrauliczny (urządzenia dźwigniowe) oraz zdalnie sterowanych ciężkich maszyn wyburzeniowych. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie ramienia dźwigu o wysokim zasięgu dla budynków osiągających wysokość większą niż 20 metrów. Taka maszyna wyposażona jest w kruszarkę lub młot, które burzą obiekt z góry do dołu. W ten sposób większe fragmenty konstrukcji są usuwane, a pozostałości sortowane, ponieważ mogą być ponownie wykorzystane. Ta metoda służy do wyburzania budowli żelbetowych, murowanych, stalowych i mieszanych. Z kolei rozbiórkę za pomocą kuli i żurawia stosuje się w przypadku obiektów betonowych. Zaletą jej jest krótki czas wykonania zlecenia, rozbiórka zazwyczaj trwa bowiem do kilku dni.
Tradycyjne metody są wyborem wielu ekip rozbiórkowych. Zlecenie wyburzenia z wykorzystaniem materiałów wybuchowych staje się jednak równie popularne. Co prawda, wiąże się to z pewnym ryzykiem, a sam budynek musi spełniać rygorystyczne wymogi. Demontaż tą techniką zapewnia natychmiastowe obalenie obiektu, oszczędzając czas i pieniądze. Implozja, czyli wybuch wybija główne podpory pionowe budynku od środka na zewnątrz. Rozmieszczenie ładunków i kolejność ich detonacji ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i pomyślność procesu rozbiórkowego.
Wyróżnia się także inne techniki wyburzeniowe, zaliczyć do nich można np. kruszenie metodą hydrauliczną z wykorzystaniem nożyc czy selektywną rozbiórkę. Ta ostatnia pozwala na odzyskanie i recykling materiałów porozbiórkowych. Nie ma natomiast jednego słusznego sposobu na wyburzanie obiektów. W niektórych przypadkach istnieją określone przeciwwskazania wykluczające wybór np. implozji, ponieważ w okolicy znajduje się wiele innych budynków. Zatem wybuch mógłby poważnie zagrozić ich konstrukcji i bezpieczeństwu mieszkańców. Z jednej strony trzeba więc wybrać metodę najefektywniejszą, z drugiej zaś taką, która spełniać będzie wszelkie normy prawne i standardy BHP.