Spis treści
Procedura złomowania pojazdów
Auto po wypadku, uszkodzone lub wiekowe, które nie nadaje się do sprzedaży, warto zutylizować. W Polsce można pozostawić wrak samochodu wyłącznie w punktach prowadzących legalną działalność. Trzeba jednak najpierw zastosować się do kilku zaleceń i wypełnić wszystkie formalności. Samodzielna utylizacja jest bowiem niezgodna z prawem. Aby auto nie generowało dodatkowych kosztów takich, jak ubezpieczenie OC/AC, można skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalną kasacją.
Jak wygląda złomowanie samochodów?
Warto oddać auto do kasacji w kilku konkretnych sytuacjach. Po pierwsze, gdy zostanie stwierdzony zły stan techniczny pojazdu. Taki samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, ponieważ stwarza realne zagrożenie na drodze, a sprzedaż nowemu nabywcy jest niemożliwa z powodu licznych usterek podzespołów. Kolejnym powodem do złomowania pojazdów jest stwierdzenie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. Oznacza to uznanie, że koszt naprawy wadliwych części przewyższa całkowitą wartość samochodu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może również zaproponować kasację w przypadku, gdy składki polisy są nieopłacalne. Utylizacja samochodu wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Właściciel musi przygotować umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu, jeśli została wydana, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Wymagany jest również dowód osobisty właściciela. Następnie z wszystkimi wyżej wymienionymi dokumentami można udać się do stacji demontażu pojazdów. Legalnie działające placówki są do tego uprawnione bezpośrednio przez wojewodę. Firma musi wówczas wydać potrzebne zaświadczenia do wyrejestrowania auta, by właściciel mógł ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.
Co dzieje się z wrakiem pojazdu oddanym na złom?
Wszystkie auta mają swój określony czas żywotności, to naturalne. Z czasem niektóre komponenty coraz częściej ulegają awariom. Niekiedy więc najlepszym wyjściem jest ich utylizacja. Podobnie to wygląda z rozbiórką starych i zniszczonych budynków, które nie nadają się do zamieszkania czy prowadzenia w nich jakiejkolwiek działalności. Samochód oddany na złom rozkładany jest na części. Usuwane są z niego również wszystkie płyny takie, jak resztki paliwa czy oleju silnikowego. Jest to o tyle ważne, gdyż niekontrolowane dostanie się ich do środowiska stwarza zagrożenie. Części, które są nadal sprawne, mogą zostać skierowane do ponownego obrotu na rynku. Pozostałe elementy, np. karoseria lub szyby rozkładają się do postaci, z której istnieje możliwość odzysku wtórnego. Należy również pojazd rozkablować i odłączyć od elektroniki.
Specjalistyczne firmy zajmujące się kasacją samochodów muszą spełnić wszystkie wymogi, by utylizacja nie zanieczyszczała środowiska. Właściwe postępowanie z tego rodzaju odpadami przyczynia się do zmniejszenia degradacji terenu, np. przez baterie, smary i płyny technologiczne. Demontaż i recykling części samochodowych przyczynia się także do zmniejszenia ilości śmieci trafiających na wysypiska. Szczególną uwagę warto zwrócić na akumulator, który jest integralną częścią każdego pojazdu. To jeden z pierwszych elementów, który wyjmuje się ze złomowanego auta. Niesprawne samochody z LPG również nadają się w całości do kasacji. Demontażem instalacji gazowej zajmują się bowiem profesjonalni pracownicy stacji, którzy są odpowiednio przeszkoleni do postępowania z tego typu komponentami.
Zezłomować można dosłownie każdy samochód bez względu na jego wiek czy ogólny stan techniczny. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ten proces okaże się bardziej opłacalny niż ewentualna sprzedaż np. na części. Istotne jest również to, że samodzielny demontaż jest nielegalny. Grożą za to wysokie kary finansowe, od 10 do nawet 300 tysięcy złotych. Zgodnie z ustawą o recyklingu samochodów odpowiednia firma zajmująca się utylizacją ma wyłączne prawo do kasacji. Dlatego tak ważne jest uzyskanie zaświadczenia o oddaniu pojazdu na złom i przekazanie go do wydziału komunikacji w urzędzie. Właściciel wraku ma na to 30 dni.